Z našeho penzionu můžete vyrážet do okolí pěšky, na kolech, autem nebo autobusem. Zastávka místního autobusu je před penzionem. Nepřeberné množství turistických a cyklistických  tras vybízí k toulkám po okolí.

Autem si pak v našem okolí můžete zajet třeba na bowling do nedalekých měst (cca 10 km). Okolní města také  nabízejí v létě bohaté kulturní programy, různé jarmarky a krásnou architekturu, např. Mělník, Litoměřice nebo Úštěk.

Zámek Mělník – autor fotografie lobkowicz-melnik.cz
Litoměřice – autor fotografie CBS flying team
Úštěk – https://www.kudyznudy.cz/aktivity/mesto-ustek-nejmensi-mestska-pamatkova-rezevace

Velké množství sportovního vyžití nabízí i areál Račice vzdálený asi 11 km. Na ovále můžete jezdit jak na kole, tak na kolečkových bruslích, nebo jen pozorovat tréninky či závody na kanále.

Račice – https://www.kudyznudy.cz/aktivity/veslarsky-kanal-racice

CYKLOTRASY V OKOLÍ

Cyklotrasa Za Husou a Čapem (29 km)

Průběh trasy: Dubá * Pavličky * Zátyní * Lhota * Husa * Skalka * Domašice * Obrok * Čap * Pavličky * Dubá
Popis trasy: Z Dubé vyjedeme na Pavličky po silnici 260, kde v Bílém dole na severním úpatí Dubové hory odbočíme na cykloturistickou trasu 0057. Ta nás povede přes Zátyní do Lhoty, kde pokračujeme na trasu 0058. Asi po kilometru nás zavede na Husí cestu, po které dojedeme až do Skalky u Blíževedel. Odtud sjedeme přes Domašice do Obroku, kde odbočíme doleva na Čapský důl. Cesta dolem nás dovede zpět do Pavliček, kde vystoupáme Bílým dolem nad Dubou, kam sjíždíme po silnici 260.

Čapský důl – https://www.kudyznudy.cz/aktivity/capska-palice-se-skalnim-hradem-cap-nadherne-roz

Cyklotrasa ze Želíz přes Kokořín a Housku (50km)

Popis trasy: Z vesničky Želízy po cyklotrase 10 na hrad Kokořín. Z Kokořína pokračujeme po 142 na skalní útvar Pokličky. Odtud pokračujeme po 142 na Libovice, Nosálov. Ze 142 se nám po čase stane cyklotrasa 143. Nad Libovicemi je rozhledna Vrátenská hora. Odtud po modré turistické značce, která vede přes louku na hrad Houska. Dalšími orientačními body jsou vesnice Blatce, Dobřeň. Za Dobření sjedeme na cyklotrasu č.11 a poté se napojíme na původní cyklotrasu č.10 zpátky do vesnice Želízy.

„Pekelný“ hrad Houska https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hrad-houska

TURISTICKÉ TRASY

Naučná stezka Dubsko – Kokořínsko

Popis trasy: Stezka vás provede rozmanitou krajinou v okolí Dubé. Procházka po naučné stezce Vám zabere přibližně 3 hodiny a zvládnou ji i méně zdatní turisté, ale stezka není vhodná pro maminky s kočárky, osoby na vozíčku a osoby se sníženou hybností.
Projdete se okolo mokřadů horní Liběchovky, loukami, lužním i smíšeným lesem, ale také osadou Panská Ves, kde máte možnost zahlédnout i typickou ukázku kokořínské architektury.
Výchozím místem je náměstí v Dubé, odkud se pokračuje po silnici na Mšeno, kolem Rozprechtického rybníka, přes Panskou Ves a po absolvování 8 zastavení se vrátíte zpět do Dubé.

M. Matúšov – Mokřady horní Liběchovky

Turistická trasa Po červené kolem Dubé (19km)

Průběh trasy: Dubá * Sv. Prokop * Panská Ves * Křenov * Plešivec * Nad Mlýnkem * Dubá
Popis trasy: Celým okruhem nás bude provádět červená turistická značka. Z Dubé se vydáme na jih přes Krásný kopec a podél Rozprechtického rybníka vystoupáme na Panskou Ves. Po hřbetě se dostaneme k přírodní rezervaci Kamenný vrch, odkud pokračujeme přes rekreační oblast Nedamov k Plešivci, kde můžeme odbočit k jeskyni Kameníkova jizba. Údolím se vracíme k osadě Mlýnek, kde máme možnost navštívit okolí kaple sv. Barbory, poté se zpět vracíme do Dubé.

Honza Karafiát – Kameníkova jizba